Royal Canin Ageing +12 är en kattmat som är speciellt utvecklad för att din katt ska kunna hålla sig hälsosam när den åldras. Royal Canin Ageing +12 bidrar till bevarad vitalitet och rörlighet genom sitt patenterade antioxidantkomplex samt tillsats av bland annat glukosamin. Kattmatens foderbit stimulerar den äldre kattens aptit tack vare sin knapriga utsida och en mjuk lättuggad kärna. Royal Canin Ageing +12 kattmat hjälper din katt att bibehålla sin vackra päls genom sin optimala balans mellan omega 3 och omega 6, och kattmaten skyddar dessutom den äldre kattens njurar genom ett balanserat innehåll av fosfor.
vegetabiliskt proteinisolat*, förkokt vetemjöl, animaliskt fett, torkat fågelprotein, ris, majs, vegetabilisk fiber, hydrolyserat animaliskt protein, cikoriamassa, mineraler, fiskolja, sojaolja, jäst och delar därav, tomat (lykopenkälla), frukto-oligosackarider, psylliumfrön/skal, jästhydrolysat (innehåller mannan-oligosackarider), skaldjurshydrolysat (innehåller glukosamin), boragoolja, tagetesextrakt (innehåller lutein), hydrolysat från brosk (innehåller kondroitin).
Näringstillsatser: Vitamin A: 19000 IE, Vitamin D3: 700 IE, E1 (Järn): 37 mg, E2 (Jod): 3,7 mg, E4 (Koppar): 11 mg, E5 (Mangan): 48 mg, E6 (Zink): 145 mg, E8 (Selen): 0,06 mg - Sensoriska tillsatser: Extrakt från te (innehåller polyfenoler): 0,6 g - Konserveringsmedel - Antioxidanter.
Protein: 30 % - Fettinnehåll: 19 % - Råaska: 5,3 % - Växttråd: 4,4 % - Fosfor: 0,6 % - Per kg: Omega-3-fettsyror: 10,9 g - Lykopen: 8 mg.
Tänk på att alla djur är individer och kan behöva olika mycket foder per dygn. Använd fodergivan nedan som en fingervisning, och justera efter behov. Konsultera alltid din veterinär om du är osäker på hur mycket foder just ditt djur behöver.
Vikt från (kg) |
Vikt till (kg) |
Gns fodermängd (g) |
2 |
3 |
25 - 35 |
3 |
4 |
40 - 70 |
4 |
5 |
45 - 85 |
5 |
6 |
55 - 100 |
Artikelnr:
024210
Kategori:
Ursprungsland:
Frankrike
Storlek:
400 g
Varumärke:
Serie:
Garanti, månader:
0,00 månader
Protein:
30 %
Fett:
19 %
Utfodringstyp:
Komplett näring
Kostbehov:
Kräsen / Urinvägshälsa
Hundens aktivitetsnivå:
Normal
Energinivå:
Normal
Husdjurets storlek:
Alla storlekar
Ålder/Livsstadie:
Senior
Bästa maten till mammas gamla katt.
Seniorkatterna älskar detta
Mina två senior katter älskar detta fodret. De gillar kombinationen av crunch i det yttre skalet och mjukare inuti. Deras päls är fin och glansig
Denna tycker mina äldre herrar är toppen god!
Toppen till kräsen katt!
Gillades direkt av vår 16+ och är det enda torrfodret hon äter med god aptit. Verkar lättuggat och snällt mot magen.
Toppen!
Mina katter älskade verkligen maten.
De har ätit de här i flera år och det är en favorit
Bästa maten för kisses mage
Gick hem hos gammelkatten!
mycket bra till min gamla och kräsna katt
Katterna gillar det. Har en 8-åring och en 13-åring så jag blandar detta med Sterilised 7+. Funkar toppen!
Katten tycker om produkten och verkar må bra av den.
Mycket omtyckt av vår äldre Birma Tusse
Min 12-åriga honkatt blev som en helt ny katt med detta foder.
Min Oskar har blivit som en ny katt sedan jag började att ge honom denna mat. Jag har enbart köpt kvalitetsmat till mina katter, så han fick bra mat tidigare också. Ett tag var han så "skabbig" att jag planerade att ta honom till veterinären, men tänkte att han kanske behöver mat med extra tryck i och efter en tid och ca fyra kilo av mat blev hans alltid rätt feta päls så fin som då han var ung och han blev mjuk och smidig i kroppen. Lyckligtvis älskar han maten.
Bästa torrfodret.
Mina två 15 åriga steriliserade honkatter älskar det, (även våran 5 åriga hankatt vill gärna äta det då han lyckas komma åt) den ena katten började tappa i vikt pga problem med käken så då testade vi detta foder som hon älskar.Även så äter hon mother & baby för kattungar och alla olika blötfoder från Royal canin.Så glad att hon nu har normal vikt.
Av Claranissie - 2017-08-24
Perfekt
Bra för gamla katter som saknar tänder och svårt att tugga!
Passar min 15 åriga katt perfekt
Min katt har problem med att han kräks ganska snart efter måltid. Med Royal Canin ageing 12 har besvären nästan försvunnit. Gelen är bättre än sås.
Katterna älskar detta foder!
Köpte och skulle prova detta på våra katter då en av dom är gammal och väldigt kräsen av sig. Numera äter han upp allt han får. Han älskar sin nya mat!
Mycket bra produkt för seniorkatter!
Min 13-åriga katt uppskattar bitarna främst för de är lättuggade.
Min gammelkisse är så kinkig med maten!
Jag är så glad att ha hittat ett torrfoder som Zorro 16 år äter. Börjar bli gammal och dement och vill ha mat hela tiden. Tack vare det här fodret kan han förse sig själv och inte tjata om blötmat hela tiden. Förut kom han och väckte oss även nattetid men nu äter han oftast sina torrisar och sover sedan nöjt vidare....och vi också! //Marita
Det bästa.....
Äntligen ett foder som en kräsen 16-årig kattfröken äter. Även vår yngre hankatt föredrar detta foder framför annat, så nu är det endast detta som serveras hemma sedan ett par år tillbaka.
Denna produkt får min katt att äta
Min katt kan bara äta den här pga. Tandlös (forl.)
Av Princess Fiona - 2017-03-19
Royal Canin Ageing 12+ - inget annat duger!
Vår kära familjemedlem Princess Fiona, är en kräsen perserhona på 12 år. Hon har alltid fått torrfoder från Royal Canin. Vi har provat en del andra foder, för att vi tror att det blir tråkigt med samma foder hela tiden, tänk själv att äta samma mat alla dagar fy så tråkigt, men inget är bra nog till vår perser så vi har alltid fortsatt med Royal Canin. Innan Ageing 12+ fick hon fodret anpassat till persern. För ett par år sedan upptäckte jag att hon åt lite dåligt under en period så rådfrågade på en Arken Zoo butik och fick då rådet att byta till Ageing 12+. Efter bytet äter hon som vanligt igen.
Mina katter vill inte ha något annat
Toppen att det finns,mina katter är gamla o kräsna men älskar detta fodret
Kanon produkt
Mina kattungar gillar också denna!!!
Lät att äta för mina gamla katter.
Denna produkt är omtyckt av katterna.
Stora lättuggade bitar som katterna tycker jättemycket om.
kanonbra mat
Detta foder är det enda som min 17 åriga kisse äter. Provat en mängd o hittat denna produkt.
Bästa torrfoder för äldre katt!
Provat många olika foder men kommit på att detta är det enda som min Alban 20+ tycker är gott och han mår bra av!
En kanonprodukt!
Jag köpte denna då min äldsta katt inte ville äta direkt och började gå ner i vikt! Nu står hon och jamar vid skålen när det är slut!
Av Katten Dexter - 2016-12-20
Nöjd katt = nöjd matte
Min katt är jättekräsen, när det gäller mat. Efter att han fick njurproblem, blev jag tillsagd av veterinären, att han bara ska äta seniormat. Jag provade massor med sorter, som inte alls dög. När vi hittade Royal Canin Ageing 12+, var lyckan gjord. Han älskar den och mår hur bra som helst och njurvärderna är bra igen.
Min katt älskar den!
En mycket god produkt tycker min katt. Härligt att det finns en produkt som äldre lite kräsna katter tycker om tycker matte!
Av Siribubba - 2016-12-20
Passar perfekt för katt som har svårt med tänderna
Vår katt Siri äter inte vanlig mat då hon har problem med sina tänder. Royal Canin Ageing 12+ äter hon gärna då kärnan är mjukare än annan mat. Perfekt tycker vi!
Denna produkt Är väldigt bra!
Mina katter är väldigt nöjda och tycker om denna mat från Royal Canin.
Av Kajsa2008 - 2016-04-15
Ett av få foder min katt gillar
Det här fodret uppskattas! Jag tror det är för att utsidan är knaprig och insidan lite mjuk, men det är så klart bara min gissning, kissekatt säger ju inte så mycket.
Av AlfonsPelle - 2016-04-15
Produkten har lago, stora bitar och luktar helt ok
Blev rekommenderad denna produkt då mina två 13 åriga katter tappat i vikt/muskler trots avmaskning. Produkten hjälpte katterna till en hälsosam vikt och pälsen ser fin och frisk ut
Ett foder som fungerar när tänderna sviker!
Min gamla pensionerade skogis har ätit detta foder i över ett år. Hon har svårt tugga, men detta foder fungerar super bra. Dessutom är hon lite kräsen i maten, men detta foder uppskattar hon.
Det bästa torrfodret.
Jag prövade detta för ca 6 månader sedan,då en av mina katter har tandproblem, det blev succé,inget annat torrfoder duger mera.Har prövat annat men nej tack.Tack för att detta finns och mina katter mår bra.
Mycket bra mat
Har haft denna kattmat nu i flera år.Katterna är mycket nöjda med denna mat.
Royal Canin Ageing 12+
Hej.
Köpte denna probdukt för att jag har två katter som nu börjar bli till åldern och de har alltid tyckt om tidigare torrfoder ifrån Royal Canin. De verkar uppskatta både smak och storleken på detta torrfoder som ska vara anpassat då för lite mognare katter. De kommer som raketer när de hör att det prasslar av påsen. Slutsaten är ett mycket positivt omdömme och kommer toligen införskaffas igen.
Mvh
Birgitta Malmros
Matte till Sigge och Ester
Har använt detta torrfoder flera år och det är det enda torrfoder som vår katt inte kräks upp.
Bra för tänderna
Kuddarna är inte så hårda som vanligt torrfoder och fungerar toppen för mina 15-åringar som har fått ta bort en del tänder pga FORL.
Med en donna på 15+ så rekommenderades jag ett fetare foder. Denna produkt uppfattas extra smakfull och accepterades direkt hör hemma. Nackdel är att jag behöver köpa foder oftare och det är dyrare än mitt tidigare väl av foder.
Hon älskar det, men det är för dyrt
Bra mat för äldre katter
Jag har köpt den här produkten tidigare och både jag och katten är nöjda.
Denna produkt är utmärkt!
Jag köpte denna produkt för att katten här hemma är gammal och behöver em produkt anpassad för det. Royal Canin passar vår katt perfekt.
Katten gillar detta produkt
Perfekt för min katt hon gilla denna maten, pälsen blir mycket fina
Av PollyFörsta - 2016-04-15
RC =Kattens bästa vän!
Har i över 2 år använt detta foder! Helt perfekt!!
Populär produkt
Mina två helig birma katter är mycket kräsna men denna produkt för seniorer går hem....de äter med god aptit
Okej foder
Min 16 år gamla katt gillade såsen men lämnade bitarna åt 3årskatten, som inte heller åt upp....bra att man kan köpa småpåsarna en och en