Nina Ottosson Tower Of Treats Orange - Tornet som testar din hunds hjärna
Nina Ottosson Tower of Treats Orange är en avancerat aktiveringsleksak för hundar som älskar att klura. Denna aktiveringsleksak på Nivå 4 är designad för hundar som redan har bemästrat enklare utmaningar och är redo för nästa nivå. Tornet består av flera lager som måste låsas upp i rätt ordning för att komma åt de gömda godbitarna – en perfekt kombination av lek, belöning och mental stimulans.
Du kan själv justera svårighetsgraden genom att börja med alla lager öppna och sedan stegvis öka utmaningen. Leksaken är tillverkad i livsmedelssäkra material, fri från BPA, PVC, bly och ftalater, och är enkel att rengöra med varmt vatten och mild tvål.
Fördelar med Nina Ottosson Tower of Treats:
- Nivå 4 – för hundar som älskar utmaningar
- Gömda godisfack som kräver problemlösning
- Stimulerar naturliga instinkter som jakt och sök
- Enkel att rengöra – inga lösa delar
- Tillverkad i BPA-, PVC- och ftalatfritt material
- Passar hundar i alla storlekar och åldrar
Hur vet jag om min hund är redo för nivå 4?
- Om din hund redan klarar nivå 3-leksaker och pussel utan problem och visar intresse för mer komplexa utmaningar, är Tower of Treats ett utmärkt nästa steg. Börja enkelt och öka svårighetsgraden gradvis – du kommer snabbt märka om din hund är redo att ta sig an tornet!
Kom ihåg! Vissa av våra sällskapsdjur är starkare än vi tror. Håll hunden under uppsikt när den leker, och ta bort leksaken om den går sönder. Tänk på att anpassa storleken på leksaken efter hur stort ditt djur är, lagom är alltid bäst!