Woolly Wolf Alpha 360 Hundhalsband Lavendel/Brun - Hållbart halsband med komfort i fokus
Woolly Wolf Alpha 360 i färgen Lavendel/Brun är ett funktionellt och stilrent hundhalsband som kombinerar komfort, säkerhet och hållbarhet. Tillverkat av återvunnen polyester, med ultralätt mesh-vaddering som ger en mjuk känsla mot huden – även vid längre promenader.
Halsbandet är utrustat med reflekterande 3M-detaljer, ett lätt aluminiumfäste och Duraflex-spännen som håller för daglig användning. Den extra loopen gör det enkelt att fästa en LED-lampa eller namnbricka. Färgkombinationen lavendel och brun ger en modern och mjuk look som sticker ut utan att ta över.
- Tillverkat av återvunnen polyester (RPET) – miljövänligt val
- Lätt mesh-vaddering – bekvämt även för känsliga hundar
- Reflekterande detaljer – ökad synlighet i mörker
- Aluminiumfäste & säkerhetslås – trygg och hållbar konstruktion
- Extra loop för tillbehör – LED-lampa eller ID-bricka
- Elegant färgval – lavendel möter jordnära brunt
Passar Woolly Wolf Alpha 360 Hundhalsband även för mindre hundraser?
- Ja! Halsbandet finns i flera storlekar och är lätt att justera, vilket gör det perfekt även för små hundar som behöver komfort och stil i ett lätt format.
Storleksguide
Alpha 360-halsbandet finns i fyra storlekar som passar allt från små valpar till stora hundar:
| Storlek |
Halsomkrets (cm) |
Bredd (cm) |
Exempel på hundraser |
| S |
25 – 35 |
2,0 |
Chihuahua, Pomeranian |
| M |
35 – 45 |
2,5 |
Jack Russell, Beagle |
| L |
45 – 55 |
3,0 |
Border Collie, Cocker Spaniel |
| XL |
55 – 65 |
3,5 |
Labrador, Schäfer |
Så här mäter du din hund
- Rygglängd, mäts från manken till svansroten. Det är viktigt att hunden står i grundställning med rak rygg. Tänk på att visa plagg inte är gjorda för att gå hela vägen ner till svansroten.
- Halsomkrets, mäts där halsen är som tjockast närmast bröstet.
- Bröstomkrets, mäts runt hundens bröstkorg där den är som bredast precis bakom frambenen.
- Midjemått, mät runt hudens midja där den är som smalast framför bakbenen.
- Frambenets längd, mät på insidan från bröstkorgen ner till fotleden.
- Bakbenets längd, mät längs bakbenets innerkant ner till hasorna.
Om du köper ett vanligt hundhalsband tänk på att du skall få in ca två fingrar mellan halsen och halsbandet för att det skall sitta bekvämt.
Om du köper en overall eller ett täcke tänk på att hunden måste ha lite extra utrymme. För små hundar lägg därför till ca 5 centimeter i bröstomkrets och ca 10 cm för större hundar för att plagget skall sitta skönt. Om hunden har tjock eller lång päls behövs ytterligare utrymme.