887,20 kr
(59,15 kr / kg)
Kampanjpriset giltigt t.o.m. 2025-10-26.
Lägsta pris senaste 30 dagar: 1 109,00 kr.
-20%
ROYAL CANIN® Maxi Adult 5+ är för hundar över 5 års ålder. Det är ett näringsriktigt och balanserat helfoder som är speciellt utformat för att uppfylla din stora hunds särskilda behov och som stöd i takt med att hunden blir äldre.
Större hundar har en långsammare tarmpassage och kan vara mer mottagliga för matsmältningskänslighet än mindre raser. Detta torrfoder innehåller mycket lättsmälta proteiner och en balanserad mängd kostfibrer för att hjälpa till att främja en hälsosam matsmältning.
Större hundar väger vanligtvis mellan 26 och 44 kg och en stor del av deras kroppsvikt ligger på lederna. Denna sammansättning är specifikt skapad med en kombination av mineraler och näringsämnen som hjälper till att bibehålla hälsosamma ben och leder.
Din vuxna hund kan gagnas av specifika näringsämnen för att stödja sin allmänna hälsa. Denna sammansättning är skapad med en blandning av viktiga vitaminer och utformad för att hjälpa till att bibehålla din vuxna hunds vitalitet.
Foderkulornas storlek och form är anpassad för din stora hunds käkform och uppmuntrar den till att tugga maten ordentligt.
ROYAL CANIN® Maxi Adult finns också som två sorters våtfoder: paté och bitar i sås. En blandning av våt- och torrfoder ger en variation i hundens kost och kan göra måltiderna mer intressanta och spännande.
SAMMANSÄTTNING: dehydrerade fjäderfäproteiner, djurfetter, majs, vete, vetemjöl, majsmjöl, korn, majsgluten, vetegluten, hydrolyserade animaliska proteiner, betmassa, mineraler, fiskolja, sojaolja, jästprodukter, psylliumskal och -frö, fruktooligosackarider, algolja Schizochytrium sp., glukosamin från fermentering, hydrolysat av brosk (källa till kondroitin).
ANALYSERAT INNEHÅLL: Protein: 26,0 % - Växttråd: 1,6 % - Fettinnehåll: 17,0 % - Råaska: 6,4 %.
TILLSATSER (per kg): Näringstillsatser: Vitamin A: 21800IE, Vitamin D3: 1000IE, Järn (3b103): 36mg, Jod (3b201, 3b202): 3,6mg, Koppar (3b405, 3b406): 11mg, Mangan (3b502, 3b504): 47mg, Zink (3b603, 3b605, 3b606): 131mg, Selen (3b801, 3b811, 3b812): 0,06mg - Tekniska tillsatser: Klinoptilolit av sedimentärt ursprung: 10g - Konserveringsmedel - Antioxidanter.
Tänk på att alla djur är individer och kan behöva olika mycket foder per dygn. Använd fodergivan nedan som en fingervisning, och justera efter behov. Konsultera alltid din veterinär om du är osäker på hur mycket foder just ditt djur behöver.
| Vikt från (kg) |
Vikt till (kg) |
Foder (g) |
| 26 |
28 |
324 - 343 |
| 28 |
30 |
343 - 361 |
| 30 |
32 |
361 - 379 |
| 32 |
34 |
379 - 396 |
| 34 |
36 |
396 - 414 |
Artikelnr:
001443
Kategori:
Ursprungsland:
Polen
Storlek:
15 kg
Varumärke:
Serie:
Garanti, månader:
0,00 månader
Utfodringstyp:
Komplett näring
Protein:
26 %
Fett:
17 %
Kostbehov:
Bra för lederna
Hundens storlek:
Stor
Husdjurets storlek:
Stor
Konsistenstyp:
Extrudent
Hundens aktivitetsnivå:
Normal
Energinivå:
Normal
Ålder/Livsstadie:
Senior
Funkar perfekt till mina hundar och har gjort det sedan dem var valpar.
Bra mat och alltid snabb service på Arkenzoo :)
Bra service
Lätt att handla både i butik och online
Denna produkt verkar vara bra
Vi började med den för en månad sedan och hunden gillar den
Av MetalMalin - 2017-02-10
Är mycket nöjd med detta foder!
Har användt fodret en längre tid och är mycket nöjd! Bemötandet i butiken gör att vi handlar just där.
Mycket bra
Vår Rottweiler är 7 år och har ätit Royal Canin hela livet, han mår som en prins. Har försökt att byta foder, mer av min omtanke att det blir tråkigt att äta samma, men måste alltid gå tillbaka då Royal Canin är det enda han äter. Nu med hans ålder är det +5 som gäller.
Av ChilliTindra - 2016-12-20
Hundarna bara älskar maten
Vi har gått över till denna maten till våra äldre hundar, och det var inga problem vid bytet från vanliga maxi.
Maten är smakrik o vettigt sammansatt till lite äldre leder o kroppar.pälsen är väldigt fin på dem.
Middag för två.
Jag tycker den är jättegod. Hunden gillar också den.
En mycket komplett produkt
Mina hundar äter maxi adult 5+ å det finns inget som gör deras päls å mage så gott som royal, pälsen blir majestätisk
Bra produkt
Har haft den i 9 år. Köper adult 5 år för min hund fortfarande är aktiv. Har fin päls, får i sig det han behöver.
Av Lotta7111 - 2017-08-22
Mycket bra hundfoder
Tog extra lång tid, pga av att ordern inte kom upp i ert system