Purenatural Cat Adult Pork 100 g
Naturligt och allergivänligt helfoder speciellt framtaget för att uppfylla din katts näringsbehov. Det läckra våtfodret innehåller en hög andel färskt kött som får de flesta katter att börja spinna av förjusning! Som namnet antyder har våtfodret har en hög vattenhalt, vilket gör att den inte alltid så törstiga katten även får i sig vätska genom maten.
Ge din katt en högkvalitativ och mycket smaklig blötmat som gör gott för din katts yttre och inre välbefinnande!
Grisköttet gör detta våtfoder mycket smakligt och doftar förföriskt gott! Eftersom katter är köttätare innehåller receptet 70% färskt kött och alla viktiga näringsämnen som katter behöver! Tack vare sin höga kötthalt och rena recept stödjer fodret, på bästa sätt, din katts välbefinnande - allt från tarmfunktionen till huden och pälsens kondition. Den härligt köttiga sammansättningen av bland annat hjärta, kött och lever från gris brukar uppskattas av de flesta katter. Servera som den är eller blandat med torrfoder!
Hög halt av färskt kött Innehåller alla nödvändiga vitaminer och spårämnen Hypoallergen - de vanligaste födoämnena som orsakar allergiska symptom har uteslutits Inga artificiella färger, smaker eller konserveringsmedel.
Eftersom kattens förfader härstammar från ökenlevande djur, så känner dem av naturen endast lite törst. I det vilda täcker innehållet i bytesdjuren in kattens vätskebehov, men hos våra tamkatter kan en kost på endast torrfoder leda till uttorkning vilket i sin tur kan påverka urinvägarnas hälsa negativt. Därför är det klokt att ge din katt blötmat som innehåller en stor del vatten tack vare sin höga halt av färskt kött.
68 % gris (hjärta, kött, lever, lunga), 28,7 % buljong, 2 % tranbär, 1 % mineraler, 0,1 % linfröolja, 0,1 % MOS, 0,1 % FOS
Råprotein 10,7 %, Råolja och -fett 6,6 %, Råaska 2,4 %, Råfiber 0,3 %, Vattenhalt 78 %, NFE 2,0 %, Omsättbar energi 107 Kcal/100 g, Kalcium 0,24 %, Fosfor 0,17 %
D3-vitamin (3a671) 200 I.U., zink (zinksulfatmonohydrat 3b605) 25 mg, mangan (mangan sulfatmonohydrat 3b503) 1,4 mg, jod (vattenfritt kalcium jodat 3b202) 0,75 mg, koppar (koppar(II)sulfat, pentahydrat 3b405) 0,5 mg, taurin (3a370) 1500 mg.
Artikelnr:
105893
Kategori:
Ursprungsland:
Tyskland
Storlek:
100 g
Varumärke:
Protein:
10.4 %
Fett:
6.8 %
Utfodringstyp:
Komplett näring
Kostbehov:
Kräsen / Spannmålsfri / Steriliserad
Husdjurets storlek:
Alla storlekar
Hundens aktivitetsnivå:
Normal
Konsistenstyp:
Pate
Energinivå:
Normal
Ålder/Livsstadie:
Vuxen / Senior
Ena katten får klåda av kyckling, sökte därför ett blötfoder utan det som båda katterna kan äta, vilket inte var lätt. Detta foder från Purenatural är utmärkt och uppfyller behoven. Dessutom omtyckt.
En favorit
Mina två katter älskar denna och slukar i sig allt.
Av Christina - 2025-03-04
Kattens favorit
Min katt älskar sås och åt bara såsen på flera våtfoder jag testade (Bozita etc). Denna har dock blivit en favorit även om den inte har någon sås. Han smaskar i sig allt! Ett plus är att till och med jag tycker att den luktar gott. Han har fått testa andra smaker men Pork är favoriten.
Av Anna-Carin - 2025-02-01
Min katt älskar denna mat, lämnar sällan mat kvar i skålen.
Av Gandalf the cat - 2024-08-04
Smaskig och allergivänlig
Min superkräsna katt är under utredning för allergi mot kyckling och/eller fisk. Det har varit svårt att hitta ett blötfoder som inte innehåller dessa allergener och som han accepterar, speciellt då han helst vill ha med sås, men detta går ner! Jag tar ca 1/3 av påsen och blandar med lite vatten, sedan mosar jag ihop allt till en härlig sörja som serveras, och han ÄLSKAR det. Vi båda är sååå nöjda!
Min allergiska katt (ej foderallergi, utrett av veterinären) med en känslig mage mår väldigt bra av att äta detta foder. På grund av ålderdom har han nu enbart gått över till mjukmat (fortsätter med Purenatural Pork som han åt som torrfoder) och han mår toppen i mage, hud, päls och beteende ...plus att matte tycker doften är fullt behaglig och smidigt att klämma ut maten
Av Göran Stolt - 2023-07-15
Fungerar bäst på mina älsklingar.
Av POMPE OCH FRASSE - 2022-03-06
Har en katt som gillar den mycket just nu
Gillas bäst
Har haft multipack ett par månader nu men vår katt tycker att denna smakar bäst.
Av Smilla2015 - 2017-06-14
Min katts älsklingsmat!
Testade detta för någon månad sedan och nu är det kattens älsklingsmat.
Favorit
Mina två katter älskar denna mat och lämnar alltid skålen ren. Så pass att de ratar all annan mat jag försöker ge dem vilken är oturligt nu när det varit slut i lager flera gånger
Min katt är allergisk mot kyckling och kanske fisk. Det är sällan att blötfoder för katter inte innehåller kyckling.
Min katt tycker om Purenatural pork. Enda han inte tycker om är att fodret är delvis "granulerat" men detta löser jag med sked.
Godkänd
Då jag har en katt med känslighet för fågelprotein är det inte lätt att hitta bra blötmat. Är kissen dessutom lite kräsen... men denna blev klart godkänd och den luktar inte heller. Arken zoo i uppsala ska ha bra beröm för gott bemötande och bra kunskap. Tack
Mina katter vill inte äta
Ingen smaksensation
Då min katt älskar PN torrfoder så ville jag även testa blötmaten. Han slickade endast på det och lämnade maten orörd. Tråkigt :(
Av Kattmatte2 - 2017-05-25
Katterna vägrade äta
Vi provade denna kattmat, men det var inget våra katter gillade!